Kalvarijos savivaldybė

Spausdinti
Autorius Haroldas Arelis

JEIGU SENĄ KLOZETĄ NUSPRĘSIME „KOMPOSTUOTI“, ATLIEKŲ MOKESČIAI NEPALIAUJAMAI DIDĖS


Žaliosios atliekos turi virsti kompostu

Tai, kas iš gamtos paimama, turi būti sugrąžinta gamtai. Tokiu principu jau vadovaujamasi  ir tvarkant atliekas Lietuvoje. Pasinaudojant  didžiule Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama buvo sukurta atliekų tvarkymo sistema, pastatyti visus aplinkosaugos reikalavimus atitinkantys regioniniai sąvartynai. Tačiau atliekų kiekiai, patenkantys į sąvartynus, turi nuolat mažėti – antrinės žaliavos turi būti iš atliekų srauto atskirtos ir perduotos perdirbėjams, žaliosios ir bioskaidžiosios atliekos turi tapti kompostu ir grąžintos gamtai.

2012 metais Marijampolės apskrityje pradėjo veikti penkios kompostavimo aikštelės – po vieną kiekvienoje savivaldybėje. Į šias aikšteles  vežamos visos žaliosios atliekos ir  jas perdirbus  ir pagaminamas kompostas -vertinga dirvožemį praturtinanti trąša.

Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro  specialistai nurodo, kad į šias aikštelėse priimamos šios žaliosios atliekos: želdynų karpymo ir sodo atliekos; nupjauta žolė; medelių, krūmų ir gyvatvorių nugenėtos šakelės; nukritę medžių lapai; daržininkystės atliekos; miškininkystės atliekos; medienos pjuvenos, skiedros, drožlės; medienos gaminiai, kurie nėra impregnuoti, laminuoti, dažyti ar padengti kitomis cheminėmis medžiagomis; mediniai padėklai; statybinė mediena.

 

Nuo 2013 metų gegužės 1 dienos specialiais lipdukais pažymėti, tik žaliosioms atliekoms skirti, konteineriai pastatyti prie visų Marijampolės apskrityje esančių kapinių ir sodų bendrijų, tokie

konteineriai visose savivaldybėse yra ir didžiųjų  atliekų surinkimo aikštelėse.

 

Gyventojų patogumui žaliosioms atliekoms skirti konteineriai pastatyti ir gyvenamuosiuose mikrorajonuose: Kalvarijoje jie stovi Alyvų g. Nr.34, Naujoji g. Nr.40, Sodų g. tarp 81-84 namų, Žemaitės/ Kanclerio g., Vasario 16 g., Paupio/ Šešupės g., Seinų/ Vilniaus g., Žemaitės g. Nr.33, Sodų g. Nr.4 ir Nr.24, Alyvų g. Nr.15.

 

Kazlų Rūdoje norėta kompostuoti padangas

 

Tačiau į Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro specialistų rekomendacijas, kokios atliekos turi atkeliauti į žaliųjų atliekų konteinerius, ne visuomet atsižvelgiama.  Neseniai Kazlų Rūdoje tarp gyvenamųjų namų dar stovėjo  2 didieji konteineriai žaliosioms atliekoms, į kuriuos buvo galima mesti sugrėbtus lapus, nupjautą žolę... Tačiau šiuos konteinerius atvežus į kompostavimo aikšteles, paaiškėjo, kad ten didžioji dalis atliekų net nepanašios į žaliąsias – jų vietoje buvo seni baldai ir klozetai, čiužiniai ir seni kibirai, padangos ir kiti namų ūkyje nereikalingi daiktai. Kazlų Rūdoje atliekas surenkanti UAB „Ecoservice“, pamačiusi, koks yra žaliosioms atliekoms skirtų konteinerių turinys, ryžosi juos visai paimti. Dabar šiame mieste žaliosios atliekos priimamos tik specialiojoje kompostavimo aikštelėje, į kurią jas nuvežti turi patys gyventojai.

 

Panašius vaizdus atliekų tvarkymo įmonių atstovai mato ir kitur. Nuolat senais rakandais ir padangomis apkraunamas žaliųjų atliekų konteineris Aušros gatvėje. Didelę dalį kompostavimui netinkamų atliekų sudaro ir į kitus žaliosioms atliekoms skirtus konteinerius sumestos atliekos. Gyventojai turėtų suprasti, kad tik žaliosioms atliekoms skirtų konteinerių turinys surenkamas atskirai ir vežamas ne į sąvartyną, kur keliauja visos buitinės komunalinės atliekos, bet į kompostavimo aikšteles. Kai paaiškėja, kad atvežtos atliekos netinka kompostavimui, jos dar rūšiuojamos, perkraunamos, pervežamos į sąvartyną. Tai didina kaštus ir atliekų tvarkymo išlaidas. O didėjant išlaidoms taps būtinybe ir mokesčių už atliekų tvarkymą didinimas.

 

Kompostavimo dėžes gaus visos namų valdos

 

Dar daugiau sutaupytume, jeigu kompostavimo vietas (dėžes, kompostines ar pan.) įsirengtume savo valdose. Į komposto krūvą nukeliaujančios atliekos nepatektų į centralizuotą atliekų tvarkymo sistemą, susitaupytų jų transportavimui, rūšiavimui, perdirbimui reikalingos lėšos. O atliekas kompostuojantys gyventojai iš žaliųjų atliekų pasigamintų maistingomis medžiagomis praturtinto komposto savo poreikiams. Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centre dabar vykdomas viešojo pirkimo konkursas, kuriam pasibaigus tikimasi nupirkti kompostavimo dėžes, kurias išdalinsime visiems neturintiems skolų už atliekų tvarkymą apskrities individualių valdų savininkams.

 

Liucija Burbienė,

Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro specialistė ryšiams su visuomene

 

 

Tokios šiukšlės šį pavasarį jau atkeliavo į kompostavimo aikšteles iš žaliosioms atliekoms skirtų konteinerių.

Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai